jak na výběr délky holí a jejich zkracovánání

Hned na úvod je zapotřebí říct, že výběr délky holí je do jisté míry individuální záležitostí. Na druhou stranu existují určitá osvědčená pravidla, kterých je vhodné se alespoň orientačně držet. Jedním z nich je např. jednoduchý vzorec pro výpočet délky holí, který říká, že délka holí na klasiku by měla odpovídat 84 % výšky postavy a u bruslařských holí 90 % výšky.  Pokud jste spíše silovější typ a jezdíte soupaží v rovinatějším terénu, tak není problém sáhnout po mírně delších holích. Naopak pokud jezdíte v kopcovitém terénu nebo jste začátečník, tak poté je vhodnější zvolit hole mírně kratší. Důležité je slovo mírně, protože zvolit hole např. o 7 cm delší už nebudu ku prospěchu věci. Rozdíl mezi zvolenou délkou holí a vzorcem by se měl pohybovat v rozmezí +/- 3 cm.  

Je nutné zmínit, že od sezony 2016/2017 platí pravidlo, které omezuje maximální délku hole pro klasický styl běhu. Nově tak smí být hole dlouhé maximálně jako 83 % výšky postavy. Výškou postavy je přitom myšlena výška lyžaře včetně závodních bot. Délka hole je měřena od špičky hrotu pouze po nejvyšší místo upnutí poutka. Výše zmíněné pravidlo bylo zavedeno za účelem omezení soupaž na závodech FIS.

Při nákupu nových holí si však dejte pozor na to, že všichni významný výrobci holí udávají délku od špičky hrotu až po konec madla a nikoliv k „ústí“ poutka. Znamená to tedy, že pokud si koupíte hole délky např. 160 cm, tak dle pravidel FIS budou určitě kratší než 160 cm. Konkrétní délka však závisí na zvoleném modelu holí. Například závodní hole Swix Triac délky 160 cm mají poutko upnuté ve výšce 159 cm, zatímco např. hole Swix Alu LightRoller mají poutko upnuté ve výšce 156 cm.

 

Hole se běžně prodávají v „intervalech“ po 5 centimetrech, tedy kromě top závodních modelů, u kterých se prodávají hole i po 2,5 cm. Můžete se vám tedy stát, že se požadovaná délka holí vůbec nevyrábí. Nicméně nemusíte zoufat, jelikož není problém si hole doma zkrátit.

 

 Hole se vždy zkracují v oblasti madla, tedy ne od košíčku, jelikož se zde rychle mění průměr. Jedinou výjimku představují zahnuté hole (např. Exel X-Curve), které je naopak nutné zkracovat od košíčku.  V naprosté většině případů je tedy před zkracováním zapotřebí sundat madlo, které je nutno nejprve nahřát. Pro nahřátí můžete použít horkovzdušnou pistoli či horkou vodu. Pokud však zvolíte horkovzdušnou pistoli, tak si dejte pozor, abyste si madlo nespálili. V případě využití horké vody zase není vhodné nechávat madla zbytečně dlouho ve vodě. K povolení lepidla většinou stačí dopřát holím lázeň kratší než půl minuty. Před tím než začnete hole zkracovat, tak je vhodné je ještě v daném místě obmotat kobercovou pásko, která pomáhá předcházet roztřepení konce karbonových holí. K samotnému zkracování je potom vhodné použít pilku na železo. Na pilu však během řezání rozhodně netlačte. Po zkrácení holí na požadovanou délku je vhodné ještě konce holí lehce obrousit smirkovým papírem. Pro opětovné nalepení madla je vhodné použít např. tavnou pistoli či třeba speciální lepidla na madla a košíčky. Dvousložkovým či jiným velmi pevným lepidlům se však raději vyvarujte.

 Některé podklady čerpány z webu bezky.net

Posted in: Informace o kolečkových lyžích

Gallery

Related posts