Umístění antireverzního kolečka

Na úvod bychom rádi řekli, že se jedná o jednu z nejčastějších otázek, kterou slýcháme. Na našem pomyslném žebříčku bychom dotaz na umístění antireverzního mechanismu zařadili hned za téměř legendární otázku „Jak se na tom brzdí?“. I když se jedná o velmi frekventovanou otázku, tak odpověď na tuto otázku byste na internetu hledali dost obtížně.  Pojďme se tedy na to v následujících řádcích podívat.  

Jestli očekáváte jednoznačný verdikt, jako např. umístění vpředu je lepší, jelikož se jízda více podobá běžkám, tak Vás zklameme. Odpověď totiž není jednoznačná a jedná se tak spíše o osobní preference. Koneckonců, kdyby jedna z variant byla výrazně lepší, tak by všichni výrobci používali stejné umístění antireverzního kolečka. Jakou variantu tedy zvolit?

Začneme tedy u již zmiňovaného umístění vpředu. Zřejmě hlavním důvodem pro volbu této konfigurace je úspora finančních prostředků. Přední kolečka totiž vydrží zpravidla dvakrát déle než ta zadní. Jelikož jsou antireverzní kolečka cca o 20 % dražší než ta volná, tak je vcelku rozumné je mít právě vpředu.  Přitom není výjimkou, že jedno reverzní kolečko stojí okolo 1 500 Kč, rozhodně se tedy nejedná o žádné drobné.

Druhým důvodem může být lepší vyvážení lyže.  Antireverzní kolečko je totiž přibližně o 50 g těžší. Zejména u kratších lyží (cca 70 cm) může být problém s optimální montáží vázání. Zkrátka prostor mezi těžištěm lyže a zadním kolečkem nemusí být dostatečně velký pro nastavení vázání na požadovanou velikost (zejména pro větší botu). Vázání se tedy poté musí namontovat před těžiště a lyže není úplně vyvážená. Pokud je však antireverzní kolečko umístěné vpředu, tak potom se i těžiště mírně posune vpřed (cca 3,5 cm) a vzniká tak větší prostor pro optimální montáž vázání.

Ještě se můžete setkat s argumentem, že kolečkové lyže s antireverzem vpředu se více podobají běžkám. Z našeho pohledu se však jedná o mylnou představou. Je však pravdou, že je odraz trochu slabší, ale stále stoprocentní. Rovnou tedy můžeme navázat na hlavní argument pro umístění antireverzu vzadu, a to o něco silnější odraz.

Znamená to tedy, že pokud nemáte v plánu závodit, tak poté pro Vás bude zřejmě vhodnější zvolit kolečkové lyže s antirevrzem vpředu. Obzvláště pokud si pořizujete spíše kratší lyže. Je však zapotřebí říct, že u některých výrobců (např. Swix či Swenor) můžete reverzní kolečko kdykoliv prohodit s tím volným, jelikož uchycení předního a zadního kolečka je totožné.

Posted in: Informace o kolečkových lyžích

Gallery

Related posts