Problematika těžiště u kolečkových lyží na bruslení

Na první pohled jednoduchá otázka, co? Jasně, namontuji to přece stejně jako běžky, tedy do těžiště či kousek za něj. No jo, jenže tak jednoduché to zase není, pokud totiž nemáte úplně malinkou nohu, tak se vám vázání nepodaří dát do těžiště. Zkrátka, v oblasti mezi těžištěm a koncem lyže, není dostatek prostoru pro větší botu. Nezbývá tedy než vázání namontovat více dopředu, tedy před těžiště. To však má za následek to, že při jízdě (při zvednutí lyže od asfaltu) vám bude zadní kolečko/konec lyže padat dolů, zatímco špička se bude zvedat nahoru. Budete tím pádem nuceni zvedat nohy výše, než je technicky správné. Lze to připodobnit k jízdě v hlubším sněhu, kde je lyžař taktéž nucen zvedat nohy výše než na precizně upravené trati.

Jenže co s tím? Pokud máte nohu menší než cca velikost 36 EU, tak postačí, když si pořídíte lyže v délce okolo 630 mm (např. Swenor Skate Long, Sweix S5E Pro). To je dostatečná délka nosníku, proto aby šlo vázání namontovat ještě do těžiště. V případě, že máte velikost boty cca 42 EU, tak potom je zapotřebí hledat lyže s délkou nosníku okolo 680 mm, což už je délka nosníku, která je poměrně těžko sehnatelná. Nicméně řada z nás má samozřejmě ještě větší nohu a těm by se potom hodily lyže s délkou nosníku okolo 700 mm! Přitom to už je délka nosníku, kterou bychom hledali spíše mezi lyžemi na klasiku než na bruslení. V současnosti vyrábí snad jenom firma IDT lyže na bruslení delší než 700 mm.Otázkou však je, zda se na takovýchto lyží dá ještě vůbec normálně bruslit.

Na druhou stranu nelze opomenout skutečnost, že v posledních letech se výrobci kolečkových lyží stále více zaměřuje na prodlužování svých lyží. Benefitem delších lyží je totiž to, že vyžadují mírně odlišný styl jízdy, který se více bliží technickému provedení na běžkách. 

Nicméně pokud už kolečkové lyže na bruslení máte a nechcete si najednou, jenom kvůli nějakému těžišti, kupovat nové lyže, tak doporučujeme si alespoň pořídit nejtvrdší dostupný flexor na bruslení (u Rottefelly je to ten červený). Zmiňovaný problém tím, alespoň částečně odstraníte.

Posted in: Informace o kolečkových lyžích

Gallery

Related posts