Jsou rychlejší tvrdá či měkká kolečka?
Problematika koleček je natolik rozsáhlá a komplikovaná, že se v tomto článku omezíme pouze na základní popis souvislostí mezi tvrdostí kolečka a jejich rychlostí. Nechceme se tedy zde pouště do žádných složitých fyzikálních a chemický zákonů, ale pouze „lidskou“ formou vysvětlit zdánlivě paradoxní jev, kdy mohou měkčí kolečka jet rychleji než ta tvrdší. V českých podmínkách jste se s tímto fenoménem mohli setkat např. u koleček Swenor, které jsou hojně rozšířená a využívaná.
Parametr tvrdost
Tvrdost koleček se měří přístrojem zvaným Durometer a může nabývat hodnoty od 0 až do 100, kde hodnota nula odpovídá minimální tvrdosti, zatímco hodnota sto značí velmi tvrdý plast. Škála tvrdosti používaná pro kolečka je označována velkým písmenem A. Bohužel se s tímto označením setkáme hlavně u koleček do inline bruslích. Uvedení tvrdosti koleček u kolečkových lyží je výjimkou, i když dle pravidel musí být pro závody zajištěny dodavatelem kolečkové lyže s kolečky o tvrdosti 65-75 A, což jsou spíše měkčí kolečka. Samozřejmě existuje i celá řada závodu, kde výběr koleček pro závod není nikterak limitován. Typickým příkladem takovýchto závodů jsou sprinty. Na těch nejkratších sprintech jsou závodníci schopni s nejrychlejšími kolečky dosáhnout rychlosti až 60 km/h. Například značka Swenor nabízí u svého nejvyššího bruslařského modelu Equipe R2 Racing polyuretanová kolečka v rozmezí tvrdosti 76 A až 82 A. Konkrétně jejich legendární oranžová kolečka, se kterými je výše uvedený model lyže vždy zobrazen, mají tvrdost 78A.
Co však tato tvrdost vlastně znamená?
Zjednodušeně se dá říct, že kolečka s menší tvrdostí jsou vhodnější pro méně kvalitní asfalt (lépe tlumí vibrace), mokré povrchy (tolik nekloužou) a také pro lehčí lyžaře, jelikož mají nižší životnost. Naopak tvrdší kolečka vyžadují suchý povrch, kvalitní asfalt a jsou vhodná i pro těžší lyžaře. Dokonce při tvrdosti koleček 82 A už je doporučováno, aby byly z důvodu lepší přilnavosti používány pouze za sucha a při vyšších teplotách.
Parametr odskok
Tvrdost kolečka nemusí být hlavním parametrem, který ovlivňuje rychlost kolečka. V souvislosti s rychlostí je totiž mnohem důležitější tzv. odskok neboli rebound, který je dán použitým materiálem kolečka. Čím větší je odskok, tím je kolečko rychlejší. Zároveň však platí, že v závislosti na použitém materiálu lze vyrobit kolečka, která sice mají stejnou tvrdost, ale jiný odskok/ rychlost. Pokud byste tedy srovnali rychlost stejně tvrdých totožných gumových a polyuretanových koleček, tak zjistíte, že ta polyuretanová budou rychlejší. Jednoduše si to také můžete ověřit i v domácích podmínkách. Stačí dvě různá kolečka pustit na zem ze stejné výšky a to, které se odrazí výš, je to rychlejší.
Existuje tedy vztah mezi tvrdostí a rychlostí kolečka?
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že sice nelze obecně na základě tvrdosti určit, zda jsou rychlejší měkká či tvrdá kolečka, protože klíčový je odrazový faktor. Nicméně v rámci jednoho výrobce a jedné sady koleček je již možné pozorovat určitý vztah mezi tvrdostí a rychlostí. Toto je dobře patrné například u klasických gumových koleček značky Swenor, kde platí přímá úměra, čím je kolečko měkčí, tím je rychlejší. To je dáno charakteristikou použité směsi, nikoliv pouze samotnou tvrdostí. Jak je ale tedy možné, že v tomto v případě jsou měkčí kolečka rychlejší? Důvodem je to, že měkčí komponenta se zahřeje rychleji, což změní odrazový faktor a kolečko jede rychleji. Možná jste si už sami všimli, že v létě vám jedou lyže tak nějak lépe než v zimě =)
Posted in: Informace o kolečkových lyžích