Jak vybrat kolečkové lyže

Vyrobit plnohodnotně univerzální lyže bohužel není možné, takže je zapotřebí se rozhodnout, zda zvolit klasiku či bruslení. Oba styly mají své plusy i mínusy, takže je vhodné nákup dobře promyslet. Nejlepší je si oba typy lyží zapůjčit a vyzkoušet ještě před koupí, abyste zjistili, co vám více vyhovuje.

Pokud bychom to však měli nějak v kostce shrnout, tak na lyžích na klasiku budete převážně jezdit soupaž, jelikož většina cyklostezek je rovinatých a jet "stříďákem" dlouho po rovině dost dobře nejde. Čím je kopec prudší, tím je i stříďák pohodlnější a zábavnější, takže pro vyjíždění dlouhých těžkých kopců jsou lyže na klasiku ideální. Na kopci však nastává otázka, jak se dostat dolů. Výhodou kolečkových lyží na klasiku je bezesporu to, že nikde nebudete extra zavazet. Zkrátka zabíráte přibližně stejně místa, jako cyklisté, takže můžete vyrazit i na nějaké méně frekventované silnice, tedy samozřejmě až si dostatečně osvojíte základy jízdy na kolečkových lyží.

Z výše uvedeného tedy plyne největší nevýhoda lyží na bruslení. Při bruslení zabíráte podobně místa jako auto, takže v českých podmínkách je víceméně nemyslitelné, abyste jeli přímo po silnici. Na druhou stranu bruslení na kolečkových lyží považuje řada lidí za "akčnější" a zábavnější než klasiku. Bruslení je také fyzicky náročnější.

Jaký model lyží na klasiku si mám vybrat?

CLASSIC ALU 1.0

CLASSIC ALU 1.0

Hliníkové kolečkové lyže, které vynikají především svou odolností, stabilitou. Jedná se tak o model lyží vhodný zejména pro začínající lyžaře. Začínající lyžaři ocení zejména velmi dobrou stabilitu a ovladatelnost. Výhodou je také odolnost lyží vůči hrubému zacházení.

CLASSIC COMPOSITE 3.0

CLASSIC COMPOSITE 3.0

Kolečkové lyže s pružným kompozitovým nosníkem vyrobeným podobnou technologií jako běžecké lyže. Tyto kolečkové lyže poskytují obdobný pocit při odrazu jako na zimních lyžích, vysoký komfort a vynikající tlumení vibrací na méně kvalitním povrchu. Kolečko s antireverzním mechanismem je umístěno vpředu. Váhový limit jezdce je 90 kg.

CLASSIC CARBON 1.0

CLASSIC CARBON 1.0

Kolečkové lyže s karbonovým nosníkem, které poskytují obdobný jízdní komfort jako lyže Classic Composite. Navíc však model Carbon nabízí nižší hmotnost, a to rovnou o 200g ve srovnání s modelem Composit! Díky nižší hmotnosti se tak tento model ještě více podobá klasickým běžkám. Nižší hmotnost lyží tedy ocení zejména závodníci, kteří řeší každý gram svého vybavení. Tento model lyží má navíc umístěn antireverzním mechanismus vzadu, tak aby bylo dosaženo ještě silnějšího odrazu. Lyže Classic Carbon nedisponují, kvůli zachování nízké hmotnosti, plastovým chráničem spodní strany lyže! Je tedy zapotřebí vždy opatrně zdolávat veškeré terénní překážky, tak aby se spodní strana lyže zbytečně neodírala.

Vybrat kolečkové lyže na klasiku

Jaký model lyží na bruslení si mám vybrat?

SKATE ALU 1.0

SKATE ALU 1.0

Hliníkové kolečkové lyže, které vynikají především svou odolnosti, nízkou hmotností a obratností. Jedná se tak o model lyží vhodný zejména pro začínající lyžaře či těžší lyžaře s hmotností nad 90 Kg. Začínající lyžaři ocení zejména nízkou hmotnost a velmi dobrou ovladatelnost. Výhodou je také odolnost lyží vůči hrubému zacházení. Těžší lyžaři zase ocení nosnost lyží až 110 Kg!

SKATE ALU 2.0

SKATE ALU 2.0

Stejně jako u varianty Alu 1.0 se jedná o velmi odolné hliníkové lyže, které si poradí i s těžšími lyžaři (nosnost lyží do 110 kg). Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma modely je tak v délce jejich nosníků. Model lyží Alu 1.0 má délku 535 mm, zatímco model 2.0 má délku 620 mm. Delší lyže jsou o něco těžší a méně obratné, ale svými jízdnými vlastnostmi se více podobají běžkám. Jedná se tak o variantu vhodnou zejména pro ty, kteří se chtějí na kolečkových lyžích více věnovat rozvoji správné techniky.

SKATE ALU 2.0 Short

SKATE ALU 2.0 Short

Tyto lyže mají ve srovnání s původním modelem (Drlik Skate Alu 2.0) o 6 cm kratší nosník. Představují tedy určitý kompromis mezi modely Alu 1.0 a Alu 2.0, který je vhodný pro úplné začátečníky i zkušené lyžaře. Díky kratšímu nosníku jsou lyže lehčí a lépe ovladatelné, což ocení zejména začínající lyžaři. Stále se však jedná o velmi odolné hliníkové kolečkové lyže, které bez problému unesou i těžší lyžaře.

SKATE COMPOSITE 3.0

SKATE COMPOSITE 3.0

Kolečkové lyže s pružným kompozitovým nosníkem, vyrobeným podobnou technologií jako běžecké lyže. Pro vyšší stability mají tyto lyže navíc snížený nosník. Kolečkové lyže Skate Composite 3.0 poskytují obdobný pocit při odrazu jako na zimních lyžích, vysoký komfort a vynikající tlumení vibrací na méně kvalitním povrchu. Tento mode lyží tedy poskytuje vyšší jízdní komfort než lyže Skate Alu 3.0, což je však vykoupeno jejich vyšší hmotností. Váhový limit jezdce je 90 kg.

Vybrat kolečkové lyže na skate

Jak vybrat kolečka

Kolečka na klasiku

Classic Composite

Classic Composite

Kolečkové lyže standardně dodáváme s kolečky Classic Composite - MEDIUM, které odpovídají běžným zimním podmínkám u nás a lze je tak považovat za ideální volbu pro začátečníky i pokročilé. Pokud však preferujete rychlou jízdu, tak raději zvolte kolečka FAST, která jsou přibližně o 10 % rychlejší. Naopak pokud si chcete trénink raději trochu ztížit, tak poté zvolte kolečka SLOW, která jsou přibližně o 10 % pomalejší než variantu MEDIUM.

Kolečka na bruslení

RC 100

RC 100

Jsou základní kolečka střední (medium) rychlosti, se kterými jsou standardně dodávány lyže Drlik Skate Composite 3.0 či Drlik Skate Alu 2.0. V rámci dané kategorie patří k těm rychlejším. Kolečka jsou vhodná především pro začínající lyžaře, kteří ještě nejezdí "velké porce" kilometrů.

RS 100

RS 100

nabízíme ve třech rychlostech, a to rychlá (FAST), střední (MEDIUM) a pomalá (SLOW). Nejprodávanější kolečka jsou MEDIUM, v porovnání s kolečky RC 100 jsou však znatelně pomalejší. Řada RS 100 nabízí možnost kombinovat více rychlostí koleček, čímž lze vyladit rychlost lyží přesně dle Vašich představ. Kolečka RS 100 jsou vhodná pro zkušenější lyžaře, kteří ocení výrazně vyšší životnost těchto koleček (v porovnání s RC 100) či možnost volby pomalejších koleček.

ELITE

ELITE

kolečka taktéž nabízíme v rychlostech FAST, MEDIUM a SLOW. Kolečka ELITE Medium jsou však o trochu pomalejší než kolečka RS 100 Medium. Opět i řada koleček ELITE umožňuje kombinovat více rychlostí. Navíc však řada ELITE nabízí především, díky vyšší vrstvě "gumy", lepší tlumení vibrací vznikajících při jízdě. Kromě toho nabízí tato řada koleček ještě o něco lepší životnost a grip na mokrém asfaltu. Rovněž výměna ložisek je, díky plastovému středu, jednoduší než v případě řady RS 100.

Jak vybrat vybavení na kolečkové lyže

Vybavení na kolečkové lyže

Hole na kolečkové lyže

Hole na kolečkové lyže

Na kolečkových lyžích se běžně používají běžkařské hole, u kterých je však zapotřebí vyměnit zimní košíčky za letní hroty. Existují sice i hole, které bývají označovány jako roller ski/kolečkové lyže, ale z hlediska stavby jsou totožné s těmi zimními. Zpravidla jediným rozdílem bývá, že jsou již osazeny hroty na asfalt.

Boty na kolečkové lyže

Boty na kolečkové lyže

Lze využít běžkařské boty, ale je potřeba počítat s tím, že v parných letních dnech Vám bude v botách dost teplo. Kromě toho boty dostávají na kolečkových lyžích více zabrat. Pokud tedy plánujete jezdit pravidelně delší trasy, tak určitě stojí za zvážení, zda si nepořídit speciální letní boty na kolečkové lyže, které nejsou zaizolované a při jízdě tak příjemně větrají

Vázání na kolečkové lyže

Vázání na kolečkové lyže

Na kolečkové lyže lze použít jakékoliv vázání, které se montuje přímo do lyže, tedy nikoliv za použíti desky, jako např. NIS, IFP či jiné. Doporučit můžeme například vázání Rottefella RollerSki, které bylo vytvořeno přímo pro použití na kolečkových lyžích.

Ochranné pomůcky

Ochranné pomůcky

Při jízdě na kolečkových lyžích by měla být samozřejmostí cyklistická PŘILBA, rozhodně to není žádná ostuda. Naopak všichni profíci a zkušení "kolcaři" jezdí výhradně v přilbě. Pro začátečníky pak doporučujeme chrániče kolen a loktů. Vhodnější jsou pro tyto účely "měkké" chrániče používané např. na volejbal či házenou, které tolik neomezují v pohybu, jako "tvrdé" chrániče používané např. na inlinech. Dále také doporučujeme kvalitní sluneční brýle, které oceníte nejen při sjezdech, ale i proti drobnému hmyzu či prachu. Nedílnou součástí vašeho vybavení by měly být také speciální letní rukavice s dlouhými prsty, které vás při případném pádu ochrání od nepříjemných odřenin.

Často kladené dotazy

Jaké lepidlo se používá pro přilepení hrotů či zimních košíčků?

Doporučujeme používat vždy pouze lepidla určená pro tyto účely či termoplastická lepidla. Určitě se vyvarujte použití vysokopevnostních lepidel, jako např. dvousložkových, epoxidových, atd. 

Jak mám vyměnit zimní košíčky za letní hroty?
 1. Nahřejeme lepidlo horkovzdušnou pistolí, zapalovačem nebo nad svíčkou.
 2. Nahřáté lepidlo naneseme na hole v tenké vrstvě.
 3. Opět nahřejeme lepidlo ale tentokrát již aplikované na holi.
 4. Na nahřáté lepidlo nasadíme madlo nebo hrot.
 5. Překontrolujeme,zda jsou hole stejně dlouhé. Pokud ne nahřejeme hrot nebo madlo a srovnáme na stejnou délku.
 6. Počkáme alespoň 5 min než začneme hole používat.

Nemusíte se bát, samotná výměna je velmi jednoduchá a zvládnete to i v "domácích" podmínkách. Pokud byste však přeci jenom tápali, tak navštivte některého z prodejců běžkařského vybavení, který vám s výměnou rád pomůže.

Jak dlouhé hole se používají na kolečkové lyže?

Délka holí používaných na kolečkových lyžích přibližně odpovídá délce holí používaných na běžkách, tedy na klasiku by to mělo být přibližně 84 % výšky postavy a na bruslení přibližně 90 %.

Pokud však plánujete pořídit si hole pouze na kolečkové lyže, tak poté můžete zvolit o 2-3 cm delší hole, než používáte na běžkách.

Proč mně hole při jízdě kloužou?

Hlavním důvodem, proč hole na asfaltu kloužou je ten, že jsou tupé hroty. Rychle se mohou obrousit především hroty na zimních kalíšcích, které u levnějších holí nebývají tvrzené. Hroty na zimních kalíšcích jsou náchylnější k vylomení. Vždy je tedy lepší používat hroty určené přímo na kolečkové lyže. Ty nemají kalíšek a jsou odolné vůči obroušení.

Kromě samotných hrotů hraje podstatnou roli i technika či teplota vzduchu, která má vliv na tvrdost asfaltu.

Je možné něčím hroty nabrousit?

Ano, k broušení hrotů se nejčastěji používá diamantový pilník. Samotné broušení je poměrně zdlouhavý proces, a proto není vhodné s ním příliš otálet. Ideální je tedy brousit hroty přibližně každých 50–100 km. Úplně kulaté hroty budete brousit opravdu celou věčnost a ani výsledné provedení nebude rozhodně ideální.

Jak se na kolečkových lyžích brzdí?

Na kolečkových lyžích lze brzdit hned několika způsoby, ale zřejmě nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem je plužení, které je zejména na kolečkových lyžích určených na klasiku poměrně efektivní. Ostatní způsoby jsou z hlediska provedení náročnější, a tudíž méně vhodné pro začátečníky. Navíc plužení zná většina lidí alespoň ze sjezdového lyžování.

Na videu můžete názorně vidět některé z možných způsobů brzdění

https://www.youtube.com/watch?v=MgfRAhkx75k&feature=emb_imp_woyt

Vyžadují kolečkové lyže nějakou speciální údržbu?

Údržba kolečkových lyží je velmi snadná. Po každé jízdě za mokrá je potřeba lyže opláchnout/osprchovat čistou vodou a následně nechat důkladně vyschnout. Poté můžete ještě ošetřit oblast ložiska (mezi vidlicí a kolečkem) teflonovým sprejem.  Dále je také zapotřebí lyže pravidelně střídat (např. vždy v polovině tréninku), tak aby se Vám kolečka opotřebovávala rovnoměrně a nikoliv asymetricky. Jedno za čas je taktéž vhodné překontrolovat dotažení všech šroubů na kolečkových lyžích.   

Co znamená Drlik?

Značka Drlík je pojmenována po svém zakladateli - Ing. Emilovi Drlíkovi, který v 90. Letech začal vyvíjet a vyrábět kolečkové lyže v Jeseníku. Značka je tedy pojmenována po svém zakladateli. Více v sekci Náš příběh

Proč si pořídit zrovna produkty značky Drlik?

Jedná se o kolečkové lyže s dlouhou historií, které jsou prověřeny nejen časem, ale i celou řadu tuzemských i zahraničních lyžařských oddílů.  Výrobky značky Drlik jsou v současné době synonymem pro kvalitní produkty za přívětivou cenu nabízející velkou variabilitu. U nás si tak můžete rovnou zvolit kolečka, která Vám opravdu vyhovují. S kolečkovými lyžemi máme bohaté zkušenosti, o které se rádi podělím a poradíme Vám s výběrem. Můžete se také spolehnout na kvalitní pozáruční servis. Na všechny modely lyží totiž držíme minimálně 7 let skladem náhradní díly

Je pro jízdu na kolečkových lyžích potřeba úplně hladký asfalt?

Čím hladší asfalt bude, tím pohodlnější bude i jízda na kolečkových lyžích. Nicméně na kolečkových lyžích lze jezdit i po relativně hrubém asfaltu, jen samotná jízda nebude tolik komfortní. Problém představují především díry v asfaltu, do kterých by mohlo zapadnout kolečko.

Jsou na kolečkové lyže vhodnější hliníkové nebo karbonové hole?

Vhodnější jsou určitě kvalitní karbonové hole (alespoň 60 % karbonu), jelikož se při jízdě tolik neprohýbají, takže odpich holí je efektivnější. Na druhou stranu karbonové hole jsou relativně křehké, takže je zapotřebí být, alespoň ze začátku, trochu opatrný.

Umístění antireverzního kolečka?

Nelze jednoznačně říct, zda je lepší umístění vpředu či vzadu, jelikož se jedná spíše o otázku osobní preference. Zjednodušeně se však dá říct, že pro nezávodní účely je vhodnější umístění vpředu. Podrobnější informace k této problematice naleznete zde.

Co dělat když kolečkové lyže na klasiku zatáčí?

Směr jízdy u kolečkových lyží na klasiku lze jednoduše korigovat pomocí úderu kladivem na šroub držící kolečko. 

 • Nejprve je zapotřebí zjistit, na jakou stranu Vám lyže zatáčí. Pošlete lyži po rovném povrchu a sledujte, ke které straně se stáčí. Pozor, málokdy jede lyže naprosto rovně. Korekci směru jízdy tedy provádějte jen v případě, že se lyže silně stáčí k jedné straně. 

  • Lyže zatáčí doprava: udeřte kladivem třikrát lehce do levého předního šroubu. Úder musí být veden směrem do středu nosníku, a to téměř kolmo na osu kolečka. Pokud to nepomůže a lyže pořád zatáčí, tak potom proveďte ještě zadní korekci. Udeřte zase třikrát stejným způsobem levý zadní šroub. Pozor, miřte přesně, ať neponičíte vidlici držící kolečko. 
  • Lyže zatáčí doleva: udeřte kladivem třikrát lehce do pravého předního šroubu. Úder musí být veden směrem do středu nosníku, a to téměř kolmo na osu kolečka. Pokud to nepomůže a lyže pořád zatáčí, tak potom proveďte ještě zadní korekci. Udeřte zase třikrát stejným způsobem pravý zadní šroub. Pozor, miřte přesně, ať neponičíte vidlici držící kolečko. 

Celý postup korekce můžete opakovat, takže není zapotřebí provádět příliš silné údery. Vyhnete se tak případnému možnému poškození vidlice držící kolečko.