Náš příběh

1986

Historie výroby kolečkových lyží v České republice je neodmyslitelně spjata s jesenickým regionem, kde již v roce 1986 zahájil státní podnik JESAN Jeseník sériovou výrobu modelové řady kolečkových lyží Jesan Sprint 09.

Z hlediska firmy Drlik Roller Ski byl však zásadní až rok 1990, kdy stihl vzniknout ještě pod podnikem JESEN Jeseník, model kolečkových lyží SPEED 06, který měl vůči svým předchůdcům výrazně užší kolečka, kratší nosník a nižší hmotnost. Z hlediska těchto parametrů lze označit za první moderní kolečkové lyže na bruslení sériově vyráběné u nás.

Už tehdy jste si mohli objednat lyže u pana Drlíka (pozdějšího zakladatele firmy Drlik Roller Ski), i když v té době ještě pracoval v podniku JESAN Jeseník. Následně však dochází k rozpadu státního podniku JESAN Jeseník a jeho postupné privatizaci, což vedlo i k zániku oddělení zabývající se výrobou kolečkových lyžích.

1991

Pan Drlík však nechtěl, aby všechna práce a vývoj kolečkových lyží přišla vniveč, a tak i po rozpadu firmy JESAN Jeseník pokračoval sám ve výrobě kolečkových lyží. Pro zachování tradice JESAN Jeseník převzal modelové označení SPEED. Od roku 1991 vznikaly kolečkové lyže SPEED pod vedením pana Ing. Emila Drlíka, tehdy ještě krátkodobě označované jako CS Ski. Již v té době byly kolečkové lyže pana Drlíka velmi uznávané a jezdila na nich česká reprezentace.

1994

Později se přidali i reprezentace Slovenska, Polska či dokonce Litvy. V roce 1994 vyráběla firma Drlik Roller Ski již pět modelů kolečkových lyží s gumovými i polyuretanovými kolečky. Kromě toho firma zařadila do své nabídky i vyhlášené italské kolečkové lyže Ski Way. V témže roce byla firma Drlik Roller Ski již prakticky jediným výrobcem kolečkových lyží u nás, takže není divu, že srovnávací testy probíhaly na kolečkových lyžích SPEED.

2004

V pozdějších letech se na kolečkových lyžích začalo objevovat kromě názvu SPEED i písmeno „D“, které odkazovalo na příjmení výrobce. Kolečkové lyže od značky Drlik Roller Ski či někdy pouze zkráceně D-Roller Ski si, díky vysoké kvalitě zpracování, našly brzo cestu i do celé řady tuzemských oddílů, evropských oddílů, ale dokonce i třeba do Kanady či USA.

2014

Kolečkové lyže SPEED se vyráběly v průběhu let v nejrůznějších barevných provedeních, ale nakonec zvítězila žlutá barva, ve které vznikly v roce 2014 i první kompozitové lyže značky Drlik Roller Ski. Lyže vyrobené kombinací dřevěných lamel a skelných vláken již byly natolik odlišné od původních hliníkových lyží, že i došlo ke změně názvu ze SPEED, který reprezentoval hliníkové lyže, na lyže Drlik.

2019

Do té doby velmi oblíbené hliníkové lyže tak byly rychle překonány kompozitovými lyžemi, které nabízely výrazně vyšší jízdní komfort. Díky tomu se firmě Drlik Roller Ski podařilo udržet krok s předními výrobci kolečkových lyží, které nabízeli kompozitové lyže již delší dobu, což se v následujících letech ukázalo jako správné řešení. Zároveň se jednalo o poslední zásadnější rozhodnutí pana Drlíka, jelikož v roce 2019 se rozhodl, že s výrobou kolečkových lyžích skončí a předá veškeré Know-how firmy Drlik Roller Ski brněnskému Sun sportu, který měl taktéž bohaté zkušenosti s kolečkovými lyžemi.

2020

Další změny na sebe nenechaly dlouho čekat a již v roce 2020 byly vyrobeny a zařazeny do nabídky vůbec první karbonové lyže Drlik Classic Carbon 1.0. Téhož roku byl také představen nový model hliníkových lyží Drlik Skate Alu 2.0 splňující poptávku po velmi odolných lyžích, které by byly vhodné i pro těžší lyžaře.

2021

Další novinku přinesl hned následující rok, kdy došlo k redesignu již zastaralého loga.

2023

Podařilo se rozšířit pole působnosti z tradičních oblastí až do trochu exotického Azerbajdžánu, kde jsme navázali spolupráci s národním skialpovým svazem. Zároveň jsme začali podporovat mladé nadějné dánské reprezentanty v běhu na lyžích Asbjørn Boye a Thor Boye. Spustili jsme nový přehlednější eshop, který nabídne zákazníkům ucelené informace k výběru kolečkových lyží. V neposlední řadě jsme také představili nový model lyží Drlik Skate Alu 2.0 Short.