Jak moc jsou si podobné kolečkové lyžíe a inline brusle?

Jedním z nejčastějších dotazu, se kterými se setkáváme u nás na kurzech, je kromě již „legendárního“ dotazu „Jak se na tom brzdí?“ i „Je to stejné jako inline brusle?“. V první řadě je zapotřebí zmínit, že podobnost kolečkových lyží s inline bruslemi dost závisí na dané kategorii kolečkových lyží, které se navzájem dost podstatně liší. Nejčastěji se kolečkové lyže rozdělují do tří kategorií, a to na klasické lyže, bruslařské lyže a lyže do terénu.

Asi pro Vás nebude žádným překvapením, že zrovna s klasickými kolečkovými lyžemi toho mají inline nejméně společného, jelikož odraz je zde veden ve směru předozadním, zatímco pří jízdě na inline bruslích se jedná o laterální (odraz do strany). Aby bylo možné se z klasických kolečkových lyží odrazit, tak je vždy jedno z koleček opatřeno antireverzním mechanismem (lyže jedou pouze dopředu), který nahrazuje tradiční stoupací vosky. Dále mají lyže relativně malá a široká kolečka (typicky 75x44mm) a dlouhý nosník (typicky 700 mm a více), což pomáhá udržet přímý směr jízdy. Nicméně dobře zvládnuté základy na inline bruslích se vám určitě budou hodit i při jízdě na klasických kolečkových lyžích.  I zde totiž platí, že byste při jízdě neměli stát na patách, ale váha by měla být rovnoměrně rozložena na celé chodidlo. Když se posuneme od chodidel výše, tak kotník nesmí být propadlý dovnitř, ale měl by být společně s kolenem a kyčlí v jedné ose, tedy vyvarovat se postavení noh tzv do X. Dále kolena jsou pokrčená a nikoliv propnutá, tak aby při spuštění pomyslné těžnice směřovala nad přední část chodidla. Tohoto postavení však nesmí být dosaženo přílišným přidřepnutím (posed jak na záchodě), který by vedl k přenosu váhy na paty.  Kromě zmiňovaného základního postoje platí, že se v obou případech vždy jedná o jízdu po jedné noze, což bývá zejména u kolečkových lyží dost problém. Pokud tedy máte z inline bruslí dobrou rovnováhu a jste schopni se sklouznout dlouze po jedné noze, tak potom vám půjdou začátky na kolečkových lyží výrazně lépe. V neposlední řadě je také potřeba zmínit, že princip brzdění pluhem je u obou sportů velmi podobný. Rozhodně je tedy zapotřebí se vyvarovat přílišnému předklonu, málo pokrčeným kolenům či brzdění vnějšími hranami.

O poznání blíže jsou potom inline bruslím kolečkové lyže na bruslení, které mají kromě všeho výše zmíněného společný i rozměr koleček (nejčastěji 100x24 mm) a princip odrazu. Ten zjednodušeně vypadá tak, že se tlakem do země odrazíme z vnitřní hrany levé brusle. Po odrazu se noha následně propíná a zvedá.  Váha těla se postupně přenáší na jedoucí pravou nohu. V obou případech sice pracují dolní končetiny obdobně, ale podstatný rozdíl je v tom, jak moc je kotník fixován. U kolečkových lyží se při jízdě zvedá pata boty, takže lyže není pevně spojena s botou/nohou, což klade výrazně větší nároky na udržení správného postavení kotníků a stabilitu v porovnání s inline bruslemi. Částečně se dá tento problém obejít tím, že si pořídíte drahé závodní boty (ideálně karbonové), které jsou torzně výrazně tužší, a tudíž vám pomohou udržet kotník v optimálním postavením. Málokterý začátečník si však chce pořizovat drahé boty, takže bez velmi dobré stability často dochází k problému s „viklajícími“ se kotníky. Člověk není schopen udržet kotník v ose (kotník-koleno-kyčel) a neustále se vychyluje na jednu či druhou stranu. Tento problém se sice může vyskytovat i při jízdě na inline bruslích, ale neprojevuje se tak dramaticky, jelikož inline brusle jsou pevně spojeny s nohou.

Poslední zmiňovanou kategorii představují terénní kolečkové lyže. Jedná se o lyže primárně na bruslení (některé modely sice umožňují i jízdu klasickou technikou, ale žádný velký požitek to není), které mají nafukovací kolečka (pneumatiky) o rozměrech nejčastěji 150x30 mm či 200x50 mm a vázání snowboardového typu. Pro terénní kolečkové lyže tedy nepotřebujete, na rozdíl od výše uvedených typů kolečkových lyží, žádné speciální boty (nicméně existují i terénní lyže s normálním běžkařským vázáním), postačí vám obyčejné tenisky, které se do vázání přichytí pomocí pásků s ráčnou či na suchý zip. Díky pevnému kovovému profilu vázání a širším kolečkům jsou tyto lyže stabilní a nekladou tak velké nároky na stabilitu. Navíc jsou opatřeny lýtkovou brzdou, což taktéž zvyšuje bezpečnost. Právě pevnější spojení nohy a lyže přibližuje tento typ kolečkových lyžích nejvíce inline bruslím, i když nejedou tak rychle a jsou výrazně těžší. Zároveň se tak jedná o variantu, která toho má nejméně společného s běžeckým lyžováním, takže tyto lyže nejsou vhodné pro nácvik správné běžkařské techniky.

Posted in: Informace o kolečkových lyžích

Related posts